Postavljanje granica nije “zločesto”, već prijeko potrebno
Postavljanje granica izrazito je važno za djecu i to od njihove najranije dobi. Nikada nije prerano za početi objašnjavati djetetu što da, a što ne. Dijete će u nekom trenutku možda pomisliti kako ste zločesti i nepravedni, možda će vam to čak i reći. Naime, ono je vrlo sposobno u izražavanju svoje ljutnje kada mu je nešto uskraćeno. No, ako ste “zločesti” mama ili tata, to ne znači da djetetu radite išta loše. Jer na kraju krajeva, vi mu trebate biti roditelji, a ne prijatelji koji će mu se jako sviđati i s njim izvoditi ludorije.
Postavljanje ograničenja i pridržavanje istih nije uvijek tako jednostavno kao što se čini. Potrebno je puno rada, vremena i dosljednosti u najkritičnijim situacijama. No, ako pogledamo situacije koje se sve češće događaju u razredima, vrtićima i na igralištima, mogli bismo zaključiti da upravo mnogoj djeci nedostaje postavljanje granica i da su njihovi roditelji to propustili učiniti.
Evo zašto su granice ne samo važne, nego i nužne:
Granice uče djecu samodisciplini
Postavljanje ograničenja uči vašu djecu neprocjenjivoj vještini samodiscipline. Kada kažete stvari poput “Vrijeme je za spavanje” ili odvojite određeno vrijeme za igru, promičete rast disciplinirane i odgovorne djece.
Vaš cilj kao roditelja je osigurati da dijete nauči samostalno upravljati svojim odgovornostima, a ovo je sjajan prvi korak u tom smjeru. Pomozite svom djetetu da planira svoje raspored i razvije strategije koje će ga naučiti suzdržanosti, strpljenju i organizaciji.
Djeca imaju tendenciju stvari obavljati jako sporo i nevoljko, bilo koja radnja može potrajati satima. Kako ih disciplinirati? Možda zvuči malo rigorozno, ali uzmite štopericu. Zadajte im zadatke ili kućanske poslove te odredite vrijeme za obavljanje. Nagradite brzinu. Ovo će vam se u budućnosti itekako isplatiti.
Granice = sigurnost
Ograničenja uče vašu djecu važnosti sigurnosnih mjera. Na primjer, možda je u redu da se dijete igra samo vani, ali trebaju mu ograničenja kako bi znali gdje i koliko daleko mogu ići. Također, koja mjesta izbjegavati i s kim ne razgovarati dok vam nisu “na oku”.
To se odnosi i na korištenje interneta. Podučavanje vaše djece ograničenjima spriječit će ih da pristupaju opasnim stranicama i razgovaraju sa strancima na mreži.
Granice osiguravaju i dobro zdravlje
Granice je svakako potrebno postaviti i u prehrani. Naime, većina djece je impulzivne prirode i žudi za trenutačnim zadovoljstvom. Vaš je posao kao roditelja usaditi vrlinu strpljenja i zdrave prehrambene navike. Bez roditeljskog nadzora mnoga bi se djeca cijeli dan prepustila nezdravoj hrani, što samo dovodi do bolova u trbuhu, manjka energije i drugih dugoročnih posljedica kao što je pretilost, loša slika o sebi i slično.
Međutim, postavljanjem ograničenja na nezdravu hranu koja im pričinja zadovoljstvo i govoreći im da ne mogu dobiti “samo još jedan slatkiš” ili da tu čokoladu mogu jesti tek nakon što završe s obrokom, može im pomoći u praćenju njihove prehrane. I ne, to nije okrutno.
Takva su ograničenja važna kako bi pomogla djeci da donesu zdrave odluke i kako ne bi pretjerala. Sve je u umjerenosti. To se također odnosi na izloženost elektroničkim uređajima. Ograničenja su neophodna kako bi se djeca naučila koliko je previše. Vrlo je lako upasti u zamku da vam je potreban odmor i dijete prepustiti igricama, ali granice moraju postojati, a dijete svoje vrijeme može utrošiti na zdraviji i kvalitetniji način.
Pomažu u nošenju s negativnim emocijama
Negativne emocije nitko ne voli, a pogotovo ne da ih dožive njegova djeca. Zato mnogi roditelji udovoljavaju svakom hiru i želji svog djeteta jer ga ne žele uznemiriti ili rastužiti.
Ali naučiti se suočiti s tim neugodnim osjećajima u ranoj fazi djetinjstva vrijedna je vještina. Mrzovoljno lice vašeg djeteta što nije dobilo još jednu čokoladu nije dovoljan razlog da popustite oko ostavljenih granica. Naravno da bi to moglo riješiti problem na trenutak, ali dugoročna šteta bit će daleko gora. Umjesto toga, naučite svoju djecu važnosti odgođenog zadovoljstva i kako se pridržavati ograničenja koja ste im postavili. Pomozite im da se nose s osjećajima frustracije i ljutnje na zdrav načine.
I za kraj, naučiti dijete da se dobro ponaša i ostane unutar zadanih roditeljskih granica nije lak zadatak. Ali ako ostanete dosljedni i ne pravite kompromise oko njih, vaša će se djeca uskoro složiti i svima će vam biti lakše. Djeca u stvari trebaju granice samo toga nisu svjesna, a na žalost, nisu svjesni niti mnogi roditelji.
foto: Freepik