Novosti i događanja

Demografske mjere za 2025. – za svaku bebu još 300 eura, majkama 300 eura veća naknada i za drugih šest mjeseci rodiljskog

Povećanje naknade za novorođeno dijete s 309 na 618 eura, produljenje očinskog dopusta s 10 na 15 dana za jedno dijete, odnosno s 20 na 30 dana za blizance ili više rođene djece te povećanje novčane naknade za drugih šest mjeseci roditeljskog dopusta najvažnije su demografske mjere koje je Vlada najavila za 2925. godinu.

Država povećava naknadu sa 113 na 224 eura za alimentaciju ako roditelji odbijaju plaćanje ili su u blokadi

Time će se naknada za rođenje djeteta uduplati. Izmijenjeni zakon trebao bi stupiti na snagu 1.ožujka 2025.godine, a na dnevnom redu Hrvatskog sabora naći će se u siječnju. Osim iznosa naknade, povećat će se broj korisnika koji će ostvariti pravo na nju. Trenutno ih ima 48 498, dok će ih od ožujka sljedeće godine biti oko 56 tisuća. ravo na povećane naknade moći će ostvarit i žene koje rode prije spomenutog datuma.

Povećanjem novčanih iznosa za drugih šest mjeseci roditeljskog dopusta želi se postići da roditelji bez straha od smanjenih prihoda mogu ostati cijelu godinu sa svojom bebom. Ako uzmemo prosječnu plaću iz rujna ove godine, a ona je iznosila 1322 eura, majka koja prima prosječnu neto plaću će prema novih izmjenama dobit mjesečno 326 eura više, a za šest mjeseci to iznosi 1956 eura.

Produljuje se očinski dopusta s 10 na 15 dana za jedno dijete, odnosno s 20 na 30 dana za blizance ili više rođene djece

Uskoro se može očekivati i izmjena Zakona o privremenom uzdržavanju kojim će se osnovati fond za alimentaciju za djecu čiji roditelji ne plaćaju naknadu, a olakšat će se i djeci rastavljenih roditelja. Naime, bit će jednostavnije dobiti naknadu ako rastavljeni roditelj ne plaća alimentaciju, povećat će se iznos potpore i produžiti njeno vremensko trajanje.  

Podsjetimo, obveznik uzdržavanja djeteta je roditelj koji ne stanuje s djetetom te baka i djed po tom roditelju. Trenutno djeca nemaju pravo na privremeno uzdržavanje od strane države sve dok se ne pokrenu ovršni postupci prema tom roditelju i njegovim roditeljima pa se proces zna razvući. Izmjenom zakona takvo što neće se čekati već će se mjerama isto utvrđivati naknadno. Visina potpore je trenutno u prosjeku 113 eura, pravo se može ostvariti najdulje tri godine, a sada se povećava iznos na 224 eura.

– Želimo omogućiti onoj djeci koje roditelji ne uzdržavaju da ovim izmjenama Zakona imaju nova, povoljnija prava koja se tiču iznosa privremenog uzdržavanja. Dosadašnje pravo od svega 50 posto zakonskog minimuma podižemo na 100-postotni iznos – istaknuo je ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne skrbi Marin Piletić. 

Produžit će se i vremensko trajanje potpore, pa će tako pravo na privremeno uzdržavanje imati djeca do navršene 18. godine života ili do 26-te ako se redovito školuju, a novost je i da će djeca koja zbog teške i trajne bolesti ili invaliditeta nisu sposobna raditi imati pravo na potporu sve dok ta nesposobnost traje.

Također, pojednostavljuju se postupak i isplata priznatog iznosa privremenog uzdržavanja, omogućava se neplatišama vraćanje duga putem javnog rada i otpisuje se dug u slučaju smrti obveznika uzdržavanja ako je jedini nasljednik ujedno bio i korisnik prava na uzdržavanje.  

U prijedlogu proračuna navedeno je da će se tijekom 2025. kao pomoć za osjetljive skupine izdvojiti 891 milijun eura od čega je 563 milijuna inkluzivni dodatak. Za ostale mjere rezervirano je 340 milijuna i to za jednokratnu naknadu, udomitelje, status roditelja njegovatelja ili status njegovatelja, zajamčenu minimalnu naknadu, naknadu za ugroženog kupca energenata, doplatak za pomoć i njegu, osobnu invalidninu i nacionalnu naknadu za starije osobe.

Iz Vlade su najavili i povećanje naknade za roditelje koji imaju status roditelja njegovatelja ili status njegovatelja no više informacija znat će se početkom prosinca.

Foto: Freepik

Komentirajte

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.