Postoji “popis” što djeca kroz odrastanje najviše kriju od svojih roditelja
Bez obzira na to koliko blizak i povjerljiv bio odnos između roditelja i djeteta, gotovo svako dijete u nekom trenutku odluči nešto prešutjeti ili sakriti. To nije nužno znak nepovjerenja ili neposluha, već često prirodan dio odrastanja i razvoja osobne slobode i identiteta.
Ocjene i školski uspjeh
Jedna od najčešćih stvari koju djeca skrivaju su loše ocjene ili školski neuspjesi. Boje se razočarati roditelje, kazne ili osjećaja srama. Umjesto da odmah priznaju problem, često se nadaju da će ga „ispraviti na vrijeme“ ili ga jednostavno pokušavaju ignorirati.
Emocije i unutarnji svijet
Djeca često prešućuju kako se stvarno osjećaju – bilo da je riječ o tuzi, strahu, ljutnji ili zbunjenosti. Mogu misliti da ih roditelji ne bi razumjeli ili da bi ih smatrali slabima. Neka djeca ne žele opterećivati roditelje vlastitim problemima, osobito ako osjećaju da su roditelji već pod stresom.
Problemi s vršnjacima
Bilo da se radi o sukobima, zadirkivanju ili čak vršnjačkom nasilju, djeca nerijetko prešućuju ovakve situacije iz straha da će roditelji „pretjerano reagirati“ ili da će ih zbog toga smatrati slabima. Također se boje da će zbog miješanja odraslih situacija postati još gora.
Prve simpatije i zaljubljenosti
Kako djeca ulaze u predpubertet i pubertet, sve češće skrivaju svoje prve simpatije, poruke koje razmjenjuju s prijateljima ili tko im se sviđa. To je dio stvaranja vlastitog emocionalnog svijeta i potrebe za privatnošću koja se u toj dobi prirodno razvija.
Pogreške i nestašluci
Bilo da je riječ o razbijenoj vazi, laži oko domaće zadaće ili zabranjenoj igrici, djeca će često pokušati sakriti svoje sitne nepodopštine ili pak nešto veće što su na pravila. Na primjer, dijete sigurno neće lako priznati da je vrijeđalo nekoga ili sudjelovalo u isključivanju. To je ponekad iz osjećaja krivnje, ali često i iz straha od reakcije odraslih.
Zašto djeca to rade?
Kroz odrastanje djeca uvijek nešto kriju od svojih roditelja. Najčešći razlog zašto djeca to rade nije zla namjera, već strah od osude, kazne ili razočaranja. U drugim slučajevima, to može biti način na koji pokušavaju zaštititi svoju privatnost ili se osamostaliti.
foto: Freepik