Posljednji je tjedan nastave u ovoj akademskoj školskoj godini i već od petka školarci će na zasluženi predah od svakodnevnog ustajanja i učenja. I dok će neka djeca na popravni, većina će krenuti na more, kod bake i djedova ili će pak ostati doma i igrati se u parkovima, školskim igralištima i ondje gdje je to osigurano dodatnim, besplatnim aktivnostima koje najčešće organizira Školski sportski savez.
Kritika osim na pisane udžbenike ide i na digitalne sadržaje koji su komplicirani i ne prate najbolje gradivo
Učenici će nakon završetka nastave morati vratiti i besplatne udžbenike, a Ministarstvo je već objavilo i listu novih udžbenika za sljedeću školsku godinu s koje će svaka škola potom prije početka nastave objaviti listu odabranih udžbenika.
Unatrag nekoliko godina tema težine i kvalitete udžbenika stalno je pod povećalom pa vas pitamo, jeste li osjetili razliku u udžbenicima iz kojih su vaša djeca učila ove godine? jesu li udžbenici napisani bolje, preglednije, s manje nebitnih informacija ili je sve to slično pakovanje?
Naime, prošle godine Ministarstvo znanosti i obrazovanja provelo je javno savjetovanje o potrebi izmjene Zakona o udžbenicima i drugim obrazovnim materijalima za osnovnu i srednju školu. Neki od savjeta odnosili su se na sadržaj i kvalitetu udžbenika no i na praktične stvari poput njihove težine.
-Smatram da je izmjena postojećeg Zakona o udžbenicima nužna. Kao školski djelatnik i kao majka djece koja su u sustavu osnovnoškolskog obrazovanja, svjedok sam sve težih školskih torbi koje učenici svakodnevno nose u školu. Udžbenicima jesu možda smanjili broj stranica, no radne bilježnice, zbirke zadataka, listići, atlasi, kutije za određene predmete, opremu za TZK i sve ostalo što djeca koriste pod obaveznim dodatnim materijalima su zaista preteški, a i papir koji nakladnici koriste uz kvalitetu dobio i na težini – kazala je jedna učiteljica.
Kritika je upućena i na digitalne sadržaje koji prate udžbenike s čime su se sreli vjerujemo svi roditelji. Umjesto da djeca jednostavno mogu ući u digitalne sadržaje, prezentacije i zbirke, ulogiranje je komplicirano kao i lozinke. Iz tog razloga, brojni nastavnici djeci šalju prezentacije u Classrom aplikaciju pa djeca isto printaju i opet dođemo do gomilanja papira.
-Učenici često imaju poteškoća u pristupu digitalnim sadržajima koje nakladnici “nude” zajedno s udžbenikom i radnom bilježnicom, Postoje problemi prilikom prijave u pojedine digitalne sadržaje jer zahtijevaju šifru koju učenici dobivaju s novim udžbenikom i koja vrijedi jednu godinu, pa učenici koji su naslijedili udžbenike na mogu pristupiti digitalnim sadržajima. Nadam se da će taj problem povoljno riješiti u korist učenika i učitelja – kazao je jedan od nastavnika.
S obzirom da udžbenike biraju odabrani stručnjaci, jedan od prijedloga je da udžbenike biraju sami učenici kroz praksu.
-Koliko mi je poznato, u drugim zemljama udžbenik prođe testiranje na određenom uzorku učenika u zadanom roku od najmanje dvije godine, a kod nas se to ne događa. Smatram da udžbenik i radna bilježnica ne bi smjeli ići u razred bez znanstvenih spoznaja o ostvarenim ishodima poučavanja po predloženom udžbeniku – istaknuo je jedan od komentatora.
Foto: Freepik