Istaknute teme Novosti i događanja Zdravlje i sigurnost

Hoćemo li zabraniti reklamiranje i prodaju energetskih pića mlađima od 18 godina poput mnogih zemalja EU?

Gost autor: Lucija Malenica, socijalna pedagoginja, Hrabri telefon

Energetska pića su, uz vodu u boci, najbrže rastući proizvod u industriji pića. Prekomjerna konzumacija energetskih pića među mladima postaje sve prisutniji problem, kako u Hrvatskoj tako i šire. Mladi često konzumiraju energetska pića zbog pritiska vršnjaka, osjećaja umora, velike količine školskih i izvanškolskih obaveza te  tijekom i/ili nakon kasnog noćnog izlazaka.

Energetska pića brzo povećavaju energiju, budnost i koncentraciju, no njihovo djelovanje često ima i neželjene posljedice

Energetska pića su bezalkoholni napici koji obično sadrže visoku razinu kofeina, šećera, i dodatne stimulativne sastojke poput taurina, ginsenga i vitamina B skupine. Oni su osmišljeni kako bi brzo povećali energiju, budnost i koncentraciju, no njihovo djelovanje često ima i neželjene posljedice i može izazvati zdravstvene teškoće poput:

  • Problema s kardiovaskularnim sustavom: Zbog visokog sadržaja kofeina, energetska pića mogu povećati krvni tlak, uzrokovati aritmije i, u ekstremnim slučajevima, dovesti do srčanog udara.
  • Povećan rizik od dehidracije: Kofein djeluje kao diuretik, što može dovesti do gubitka tekućine iz organizma, posebice tijekom sportskih aktivnosti.
  • Ovisnost o kofeinu: Redovita konzumacija može razviti toleranciju, zbog čega se povećava potreba za većim unosom kofeina, što vodi u začarani krug ovisnosti.
  • Povećan unos šećera i rizik od dijabetesa: Energetska pića obično sadrže puno šećera, što povećava rizik od pretilosti i dijabetesa tipa 2.
  • Utjecaj na san i mentalno zdravlje: Kofein ometa kvalitetu sna, a dugoročna neispavanost može uzrokovati promjene raspoloženja, tjeskobu i depresiju.
  • Moguće probleme s jetrom i bubrezima: Visok unos kofeina i ostalih stimulansa može opteretiti jetru i bubrege, što dugoročno može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme.

Kod mladih se posebno ističe konzumacija energetskih pića u kombinaciji s alkoholom jer kofein može utjecati na prekrivanje djelovanja alkohola što može dovesti do povećane konzumacije alkohola. Brojna istraživanja pokazuju da je konzumacija energetskih napitaka djece i adolescenata povezana s ostalim rizičnim ponašanjima kao što su pušenje i korištenje ilegalnih droga.

Što se tiče zakonskih mjera, u  Hrvatskoj se razmatraju ograničavanja prodaje energetskih pića mladima ispod 18 godina, a slične mjere su već uvedene u mnogim europskim zemljama, kao i ograničenja u reklamiranju energetskih pića namijenjenih mladima. Američka akademija za pedijatriju (AAP) objavila je 2011. godine svoju preporuku da djeca i adolescenti ne bi trebali konzumirati energetska pića, a 2013. godine Američko liječničko udruženje (AMA) dalo potporu zabrane reklamiranja energetskih napitaka mlađima od 18 godina.

Roditelji, škole i lokalne zajednicama trebaju sustavno raditi na edukaciji mladih o  potencijalnim zdravstvenim rizicima energetskih pića kao i promoviranju zdravijih  alternativa za povećanje energije, poput uravnotežene prehrane, tjelovježbe i redovitog sna.

Razvijanje dobrih navika spavanja i smanjenje stresa mogu pomoći u održavanju prirodne energije kao i razumijevanje signala vlastitog tijela: umjesto instant rješenja, važno je prepoznati kada je tijelo umorno te mu osigurati odmor i dovoljno sna.

Foto: Freepik

Komentirajte

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.