Kada muškarac postane tata, opada testosteron, a raste razina drugih hormona
Žene nisu jedine koje prolaze kroz transformaciju kada postanu roditelji. Trudnoća i porođaj mogu dovesti do brojnih fizičkih i psihičkih promjena u tijelu nove majke, ali vrijedi napomenuti da muškarci također mogu doživjeti širok raspon tjelesnih i mentalnih promjena kada postanu očevi.
I muškarci mogu prolaziti vrtlog emocija, uključujući hormonalne promjene i, zanimljivo, simptome povezane s trudnoćom. Iako se te promjene mogu manifestirati drugačije u usporedbi sa ženama, one su doista prisutne.
Kakve su to psihološke i fizičke promjene koje muškarci ustvari doživljavaju i proživljavaju kada postanu očevi?
Nivo testosterona može opasti
Visoka razina testosterona povezana je s osobinama kao što su agresija, kompetitivnost i privlačenje potencijalnih partnera. Međutim, nešto se neobično događa kada muškarac postane tata. Čini se da se razina testosterona smanjuje što sugerira preusmjeravanje njegove energije prema dobrobiti obitelji, a ne prema vanjskim izazovima. Studije također pokazuju da muškarci koji su već u predanim vezama i oni koji imaju djecu imaju nižu razinu testosterona u usporedbi s muškarcima bez djece ili onima koji još uvijek traže partnera
Raste razina oksitocina i dopamina
Kod muškaraca s očinstvom u igru ulaze i neki dodatni hormoni! Naime, smanjena razina testosterona otvara vrata novim hormonima da cirkuliraju u njihovu krvotoku. Među njima, oksitocin i dopamin igraju ključnu ulogu, jer su ta dva hormona odgovorna za stvaranje veze između roditelja i njegova djeteta. Kada muškarac postane otac, razine oksitocina i dopamina se povećavaju, povećavajući tako i zadovoljstvo koje dobiva igrajući se i mazeći s svojim novorođenčetom.
Hormonalni usponi i padovi i postnatalna depresija
Većina nas je upoznata s postnatalnom depresijom kod žena, jer je raširenija i lako prepoznatljiva. Međutim, kada muškarac postane tata i njega može snaći takva vrsta depresije. Iako će mnogi reći da je to dosta “nategnuto”, postoji i znanstveno objašnjenje za ovu teoriju.
Naime, hormon testosteron je kod muškarca donekle zadužen i za zaštitu od lošeg raspoloženja, a on je, kao što smo ranije napisali, u padu. Stoga očevi mogu postati ranjivi i podložni depresiji.
Hormonalne promjene, u kombinaciji s dodatnim odgovornostima očinstva, mogu biti prilično izazovne za muškarce, čineći ih podložnima izazovima mentalnog zdravlja. To naglašava važnost prepoznavanja da se hormonalne promjene i promjene u ponašanju događaju i u očevim tijelima.
Mogu se dogodit i promjene u mozgu
Hormonalne promjene povezane s očinstvom također mogu utjecati i na promjene u mozgu. Znanstvenici su proveli studiju koja je ispitivala moždanu aktivnost skupine novih očeva i primijetili su značajne promjene u sivoj tvari tijekom prva četiri mjeseca nakon porođaja. Te su promjene od vitalnog značaja jer doprinose razvoju novih roditeljskih vještina i stvaranju snažne veze s dojenčadi
U mozgu novopečenog oca možete tako primijetiti povećanu aktivnost u vrlo specifičnim područjima koja se odnose na planiranje, rješavanje problema i otkrivanje rizika. U biti, ova područja pomažu očevima da osiguraju sigurnost i dobrobit svojih beba.
Emotivni stres
Roditeljske odgovornosti mogu uzrokovati visoke razine stresa i tjeskobe kod novih očeva jer imaju novog člana obitelji koji se oslanja na njih i za kojeg se trebaju brinuti. Žalosno je što većina muškaraca ne osjeća da mogu potražiti pomoć kada se osjećaju pod stresom i frustrirani svojim novim dužnostima. Ne žele preusmjeriti pažnju sa svojih partnerica i zabrinjavati ih jer društvo je nekako naviknulo stavljati majke u centar po tom pitanju. Ali potpuno je normalno da muškarci prolaze kroz emocionalno turbulentno razdoblje nakon dolaska djeteta i traženje pomoći samo će im pomoći da se bolje nose sa svim promjenama.
foto: Freepik