Edukacija i savjeti Istaknute teme

Bebu ne zanimaju igračke? Evo kako se možete igrati s posve malom djecom

Ako bebu ne zanimaju klasične igračke, to je sasvim normalno – male bebe često više zanimaju ljudi, zvukovi, svjetla i pokreti nego plastične stvari oko njih.

U ranim mjesecima bebu ne zanimaju igračke, no voli interakciju

Dakle pjevušenje, izmjenjivanje osmijeha, sjedenje u krilu i igranje igre skrivača iza dlanova bebi mogu biti puno zanimljivije od klasičnih igračaka kojima smo inače skloni obasipati svoje potomke. Evo nekoliko ideja kako se možete igrati s posve malom djecom, čak i ako ih igračke ne privlače:

Ponudite bebi da proučava zanimljive stvari

Primijetit ćete, da ako nešto što je bebi zanimljivo pomičete s jedne strane na drugu, ona će to pratiti pogledom. To se zove praćenje i jedan je od najranijih načina bebinog istraživanja svijeta i izgrađivanja vizualnih vještina.

Postavite bebu tako da može dotaknuti ili udariti zvečku

Ovo pomaže da dijete shvati povezanost uzroka i posljedice. Ako uspije rukom ili nogom gurnuti zvečku, ona se pomakne ili ispusti određeni zvuk što bebi pokazuje da je njena akcija proizvela reakciju.

Učinite rutinu zabavnom

Pomazite se tijekom presvlačenja pelene, razgibavajte nožice ujutro, malo ju masirajte nakon kupanja… Ovo pomaže povezivanju majke i djeteta, ali također stvara kod djeteta svijest o vlastitom tijelu.

Listajte slikovnice

Beba je još previše mala da bi je zanimalo ono što ćete čitati, ali ipak možete pokušati. Ako ne pokaže interes, zajedno listajte slikovnice i dopustite joj da istražuje slike i predmete u njima. Kada postane malo starija, vjerojatno će početi žvakati slikovnicu da provjeri kakvog je okusa, a potom slijedi ona ljepša faza, u kojoj će uživati u čitanju priča.

Probudite osjetila

Bebe su znatiželjne pa će sa zanimanjem opipavati stvari različitih tekstura koje im ponudite. Probudite osjetila bebinog vida, okusa i opipa s mekanim, glatkim, hladnim, toplim, čupavim, tvrdim ili grubim predmetima. Bebe također na ovaj način uče kako koja tekstura funkcionira što je dobro za razrađivanje i rješavanje problema u budućnosti.

Igra pogledom i licem

Bebe obožavaju ljudska lica! Nasmiješite se, pravite smiješna lica, otvarajte i zatvarajte usta, radite grimase. Beba će vas gledati, pokušavati oponašati i time učiti izražavanje emocija.

Gugutanje i „razgovor“

Govorite bebi polako, mijenjajte ton glasa, postavljajte „pitanja“ i čekajte da nešto „odgovori“. Iako ne razumije riječi, beba uči ritam razgovora i povezivanje zvuka s emocijama.

Igra s „pravim“ stvarima

Bebe se često više zanimaju za stvari koje vi koristite svaki dan: kuhinjske žlice, komadi tkanine, prazne boce… Naravno, sve mora biti sigurno i pod nadzorom.

Tjedni plan igre za bebu od 6 mjeseci

Već s 6 mjeseci beba može puno više nego u prvim tjednima – počinje sjediti (ili pokušava), poseže za stvarima, smije se naglas, reagira na poznate osobe i igra se s vama aktivno. Evo jednog tjednog plana aktivnosti za šestomjesečnu bebu koji potiče razvoj, zabavan je i ne traži igračke:

Ponedjeljak – Istraživanje rukama

  • Aktivnost: Dajte bebi razne teksture – kuhinjska spužva, svilena marama, komad čupave vune.
  • Cilj: Osjetilna stimulacija i razvijanje fine motorike.

Utorak – Pjesmice s pokretima

  • Aktivnost: Pjevajte pjesmice poput “Kad si sretan” i vodite joj ručice kroz pokrete.
  • Cilj: Razumijevanje uzroka i posljedice, povezivanje ritma i pokreta.

Srijeda – Ogledalo, ogledalce

  • Aktivnost: Stavite bebu pred ogledalo. Pitajte ju „Tko je to?“ i nasmijte se zajedno s njom.
  • Cilj: Prepoznavanje lica, razvoj samosvijesti.

Četvrtak – Vježbice na podu

  • Aktivnost: Položite bebu na trbuh pa joj dodajte razne predmete da se isteže prema njima.
  • Cilj: Jačanje mišića za sjedenje i puzanje.

Petak – Zvukovi oko nas

  • Aktivnost: Upoznajte bebu sa zvukovima – zvečka, tapšanje, udaranje dlanovima o stol.
  • Cilj: Razlikovanje zvukova i poticanje slušanja.

Subota – Šetnja i pričanje

  • Aktivnost: Nosite bebu ili je vozite u kolicima i opisujte joj sve što vidite: „Gledaj drvo!“, „Auto ide, brrrm!“
  • Cilj: Razvoj jezika i osjećaj sigurnosti kroz glas roditelja.

Nedjelja – Kupanje s mjehurićima

  • Aktivnost: U kadu dodajte malo kupke s mjehurićima. Pokažite joj kako ih uloviti!
  • Cilj: Osjetilna igra i povezanost kroz dodir i zabavu.

Čak i bebe trebaju predah

Roditelje ponekad zna zbuniti bebino ponašanje. U jednom trenutku ona se sretno s njima igra, a  udrugom razdraženo plače. Što je pošlo po zlu?

Moguće je da je beba došla do vrha svoje stimulacije i na ovaj vam način poručuje da joj treba predah. Kod svake bebe taj je vrhunac drugačiji, neke bebe mogu podnijeti više, dok druge vrlo brzo preplavi cijela situacija i žele odmor.

Ovo su neki od najčešćih znakova da je bebi dosta zabave:

  • okretanje glave
  • izvijanje leđa u nazad
  • zatvaranje očiju ili spavanje
  • plač
  • štucanje
  • meškoljenje ili ispuštanje nezadovoljnih zvukova

Kada primijetite neki od ovih znakova, dajte bebi priliku da predahne. Sklonite igračke te joj ponudite lagano ljuljanje u svom krilu. Omogućite bebi da odmori sva osjetila, pa se tako pobrinite za svjetlo, zvuk, pa čak izbjegavajte i kontakt očima jer i on nekim bebama zna biti jaka stimulacija.

Znat ćete da je vaša beba opet spremna za druženje kada joj se pogled razbistri i postane vedar, počne ruke, noge i cijelo tijelo okretati prema vama, prestane biti nervozna i nevoljka.

Pratite bebine signale i uskoro ćete znati kada je vaša beba spremna na igru i koliko točno zabave može podnijeti prije nego joj zatreba odmor.

Foto: Freepik

Komentirajte

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.