Novosti i događanja

Zbog pandemije i otkaza sve više “roditelja odgojitelja”

U Zagrebu je 5.212 roditelja prijavljeno kao roditelji odgojitelji za što im Grad mjesečno isplaćuje plaću od oko 4200 kuna. Na taj iznos, uplaćuju im se i doprinosi i uračunava staž pa se upravo zbog sigurnih primanja na aktiviranje mjere odlučuje sve više majki i očeva.

Prije aktiviranja prava, više od 50 posto roditelja primalo je plaću manju od iznosa novčane pomoći za roditelja odgojitelja

Tako je samo ove godine status roditelja odgojiteljs zatražilo njih više od 400 ispunjavajući osnovni kriterij – najmanje troje djece od kojih najmlađe dijete još nije polaznik programa osnovnoškolskog obrazovanja, a najstarije dijete u trenutku podnošenja zahtjeva nije starije od 26 godina.

Prema podacima iz gradskog Ureda za demografiju, samo od 1. srpnja do 30. rujna bilo je 207 novih korisnika, prosječne dobi 35 godina. Zanimljiv je i podatak da od ukupnog broja roditelja odgojitelja njih gotovo 600 su očevi od kojih je tek manji broj samohranih očeva i većinom su to muževi čije žene rade dok oni čuvaju djecu.

Dakle, od ukupnog broja korisnika 88 posto su žene, a 11,9% muškarci. Gledano po gradskim četvrtima grada Zagreba, najviše muškaraca – korisnika, zastupljeno je u Gradskoj četvrti Gornji grad – Medveščak (16,1%), a najmanje u Gradskoj četvrti Podsljeme (4,2%).

Prije korištenja prava na novčanu pomoć za roditelja odgojitelja, 33,6% korisnika je bilo zaposleno u djelatnosti trgovine, slijedi prerađivačka industrija s 13,4% te pružanje smještaja te pripreme i usluživanja hrane (8,7%). U ove tri djelatnosti je radilo 55,7% korisnika, dok je u ostalim radilo 44,1%. S obzirom da su plaće u navedene tri djelatnosti u kojima je zaposlen najveći broj korisnika manje od iznosa novčane pomoći za roditelja odgojitelja, za pretpostaviti je da je to bio jedan od poticaja za roditelje s troje i više djece da se odluče za korištenje ove mjere.

Kada je pak riječ o broju djece, zajedno roditelji odgojitelji brinu za gotovo 18 tisuća djece. Prema detaljnim podacima do početka 2020. najveći udio djece se nalazi u Gradskoj četvrti Sesvete (18,6%), a slijede Gradska četvrt Gornja Dubrava (15,4%) i Gradska četvrt Peščenica – Žitnjak (10,8%), što je ukupno 44,8% od ukupna broja djece. Najmanji broj djece korisnika je zastupljeno u gradskim četvrtima Podsljeme (2,0%), Donji grad (1,5%) i Gornji grad – Medveščak (1,3%).

Od ukupnog broja korisnika, 73,2% ih ima troje djece, 18,5% četvero, a 6,0% petero djece. Analiza stanja pokazuje da 2,8% korisnika ima šestero i više djece, tj. dvije su obitelji s 11ero djece, jedna s desetero djece, pet s devetero, 13 s omero i 31 sa sedmero djece.

Inače, ova novčana pomoć obračunava se i isplaćuje kao oblik drugog dohotka. To znači da se svakom korisniku obračunava jednak iznos isplate, bez obzira na broj djece u obitelji i bez obzira na porezne olakšice koje imaju ili nemaju navedene u poreznoj kartici.

Foto:Freepik

Komentirajte

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.