Istaknute teme Odgoj

Prkosno dijete – kako s njime “izaći na kraj”?

prkosno dijete

Prkosno dijete uvijek ima svoje mišljenje, a za vaše ne mari previše


Prkosno dijete ponekad je dvosjekli mač. Ne znate bi ste li se radovali njegovom osebujnom i čvrstom karakteru ili si možda čupali kosu s glave jer se ne možete dogovoriti oko ničega.
Koliko god roditelji vole da su im djeca pametnija od drugih i da imaju mišljenje o svemu, ponekad takav stav izmakne kontroli pa je s njima nemoguće izaći na kraj. Takva djeca su u svojim uvjerenjima jako čvrsta ili točnije tvrdoglava, pa roditelje često znaju izbaciti iz takta i dovesti ih do ludila.

  • Kada takvom djetetu kažete da opere zube ono će reći: “U redu, ali ne dok ne završim …”
  • Ako mu kažete da pospremi sobu ono će reći: “Ali najprije moram …”
  • Ako isplanirate odlazak na nogomet ono će vjerojatno reći: “Ali ja sam htjela/htio klizati…”

Donosimo vam nekoliko savjeta kako ipak možete izaći na kraj s prkosnom djecom:

Dobra strana tvrdoglavosti

Ako imate dijete koje je jako tvrdoglavo, prkosi i koje uvijek ima svoje mišljenje znajte da bi im ta osobina kasnije mogla biti od koristi.  Budući da bi zbog stava mogli postati budući lideri i da bi im u životu moglo biti lakše, možda i sami lakše podnesete silne sate i sate rasprave s takvom djecom…

Razgovarajte čija mora biti zadnja

Razgovarajte sa svojim sinom ili kćeri tko bi koga trebao slušati. Pobrinite se da razumiju da rasprava o svemu i svačemu sa svojim roditeljima nije prihvatljiva. Recite im da čak i ako su uvjereni da su u pravu moraju znati popustiti roditeljima. Usadite im u glavu da ste vi njihovi roditelji i da vas moraju slušati, i sa sedam i 17 godina…

Uvedite pravilo žalbe

Umjesto napete rasprave odmah, uvedite pravilo žalbe koje vaše dijete može iskoristiti kasnije ako želi. Između vaših riječi i dječje žalbe neka prođe malo vremena kako bi se djeca mogla pripremiti za raspravu. Naravno to je ono što ćete im reći, prava je istina da kupujete vrijeme da se dijete smiri i podnese poraz jer će u odgođenoj raspravi biti puno manje jakih emocija. Ipak, pravilo žalbe nemojte uvoditi za svaku situ naredbu poput pisanja domaće zadaće ili pospremanja igračaka. To morate riješiti i bez ‘natezanja’. Odgođenu raspravu uvedite isključivo za veće odluke.

Uvedite sustav posljedica za prkosno dijete

Osmislite sustav kazni u slučaju da vaše dijete ne pobijedi u raspravi koju je samo proizvelo. To ne moraju biti velike kazne već da moraju obaviti dodatan posao u kući, ne smiju ići kod prijatelja ili pak da podrazumijevaju oduzimanje privilegija… Ovaj sustav djecu bi također trebao demotivirati od beskonačnih rasprava u kojima postoji šansa daće izgubiti nešto što vole i žele.

Nagradite poslušnost

Kada vas inače nemoguće dijete posluša odmah, uvedite sustav nagrađivanja. Pohvalite ih i recite im kako je lijepo kada surađujete skupa i kako ste zbog brzog djelovanja uštedjeli vremena koje sada možete provesti na sladoledu… Takva pohvala potaknuti će ih da vas poslušaju i drugi put.

foto: Freepik

Komentirajte

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.