Polazak u školu često više stresa stvara roditeljima nego djeci
Polazak djeteta u školu emotivan je trenutak za sve roditelje. Malo klupko koje ste još do jučer držali u bolnici, sada je spremno za “odrasli svijet”.
No, ne brinite, svake godine puno roditelja prolazi to isto i svi su u tome uspjeli premda vam se to možda čini kao nemoguća misija.
Dok pomažu svojoj djeci u ovoj životnoj prekretnici mnogi roditelj ičine nekoliko uobičajenih grešaka, a mi ćemo vam pomoći da ih izbjegnete:
Preemotivan rastanak u školi
Neka djeca nisu pohađala vrtić već samo predškolski odgoj, neka su u vrtiću bila kratko, a neka se na njega nikad nisu naviknula. Najčešće takva djeca imaju posebno stresan doživljaj odlaska u školu i rastajanja od roditelja. Može doći do plača, odbijanja, ispada bijesa…
No, nisu djeca jedina koja rastanke doživljavaju emotivno. Ima i roditelja koji ovaj događaj dočekaju u suzama, bez snage da se odvoje od školskih vrata i zatvore ih za sobom. Razmislite kako to izgleda vašem djetetu. I njemu će biti teže kada vidi da ste vi doživjeli “meltdown”. Učite ga da se veseli školi i odlazi u nju s pozitivnim emocijama.
Ne pomažete raditi zadaće
Najbolji put do samostalnosti je prepustiti im da sami vode brigu o svojim zadaćama. I nije baš, jer za djecu je to previše svega odjednom. Naravno da nećete oblijetati oko njih kao ptica i rješavati im zadaće, ali pomozite im u organizaciji, podsjećanju, objašnjavanju svega što im je nejasno.
Kada zadaća treba biti gotova? Danas ili idući tjedan? Vi imate odgovornost kao roditelji usaditi djeci vrijednost planiranja unaprijed.
Projiciranje vlastitih strahova
Roditelji se, razumljivo, više brinu zbog polaska u školu nego djeca. Oni su svjesni kakvi sve izazovi leže pred djetetom, što mogu biti potencijalni problemi i koliko je važno ostaviti dobar dojam. No, te strahove ne trebaju podijeliti s djecom već se sami pozabaviti njima.
Niste nabavili sav potreban pribor
Često pretpostavljamo da je najvažnije napuniti djecu samopouzdanjem i pozitivom, a da je sve ostalo sporedno. No, vaše dijete neće se osjećati dobro ako već prvih dana shvati da mu nedostaje nešto od školskog pribora.
Vi razmišljate kako ćete lako sve čega nema nabaviti poslije, ali dijete se osjeća neugodno i ne zna kako opravdati da nešto nema. Zato, informirajte se što je potrebno imati, kupiti i donijeti naknadno kako biste izbjegli ovakve situacije.
Preopterećivanje djece aktivnostima
Neki roditelji griješe vjerujući da će njihovo dijete biti bolje pripremljeno za život ako ga u ranoj dobi izlože što većem broju različitih iskustava, zbog čega djetetove dane pretrpaju raznim aktivnostima, tako da se ono navečer samo sruši od umora.
Iako je sjajno što je vaše dijete zainteresirano za izvannastavne aktivnosti, to bi mu trebalo oduzimati samo dio vremena. Slobodno vrijeme je itakođer jako bitno za rast i razvoj.
Kritiziranje učitelja pred djetetom
Što god mislili o djetetovu učitelju i nastavnom programu, pokušajte to ne iznijeti pred djetetom. Kao prvo, ako je vaše mišljenje loše, automatski takve ideje projicirate djetetu te i ono počinje imati manjak poštovanja prema učitelju kojeg roditelj “ne voli”.
Kao drugo, djecu treba poticati da kritički razmišljaju o drugima, a ne da im se takve ideje nameću.
Smiješ “preskočiti” jedan dan
Prvi razred je lagan, a na početk use mal otoga uči. Nie strašno ako se djetetu baš i ne da ići, može ostati jedan dan kod kuće.
to nije dobro razmišljanje jer samo narušavate djetetovu rutinu, radne navike i dopuštate m ud amisli kako će, kada god m use ne bude dalo ići u školu, moći izostati. Usto, dijete treba stvarati nove kontakte i odnose, a to neće biti lako ako svaki drugi tjedan bude izostajalo “po malo”.
Iako vas moljakaju da ostanu kući i malo se odmore, budite čvrsti jer činite im dobro.
foto: Freepik