Novosti i događanja

Oprez vozači ali i roditelji – u školu krenule 42 tisuće prvašića

2822852591_9088899dbe_b

Od danas u prometu oko 330 tisuća osnovnoškolaca od kojih čak 42 tisuće prvašića


Sigurnost djece na prometnicama svim vozačima mora biti na prvom mjestu, posebno od danas kada je započela nova školska godina. U školske klupe danas će tako sjesti oko pola milijuna školaraca od kojih oko 330 tisuća osnovnoškolaca mlađih od 15 godina. S obzirom da će u školu krenuti i  oko 42 tisuće prvašića policija će provoditi akciju “oprez, djeca u prometu”, te će kroz cijeli rujan pojačano motriti prometnice kako bi dali do znanja vozačima da u blizini škola voze opreznije i maksimalno smanjenom brzinom.

Riječ je o akciji  koja se održava već 10 godina, a u istom periodu na cestama je smrtno stradalo 155 djece, a ozlijeđeno ih je 14.205. I dok  su prije petnaestak godina djeca najviše stradavala kao pješaci, iz policije navode da danas najviše stradavaju kao putnici u vozilima.

– Posebno zabrinjava to što su djeca putnici najčešće u vozilima svojih roditelja ili najbližih osoba s kojima bi trebala biti i najsigurnija. Stvarnost je drugačija, djeca se prevoze na prednjim sjedalima, sjede na stražnjim sjedalima nevezana ili se nalaze u neadekvatnim sjedalicama koja ne zadovoljavaju najosnovnije uvjete sigurnosti pa će se preventivno i represivno djelovanje policije usmjeravati upravo na taj problem – kazali su iz policije.

Tijekom rujna policijski službenici obilaziti će i učionice i držat dvadesetominutna predavanja i razgovor u svim prvim razredima osnovnih škola i upoznati djecu s temeljnim pravilima sigurnog sudjelovanja u prometu. Pri tom će učenicima podijeliti prigodni promidžbeni materijal – reflektirajući prsluci, a policijski službenici bit će nazočni i na prvom roditeljskom sastanku učenika prvih razreda.

Učenicima, roditeljima ali i vozačima obratio se i gradonačelnik Zagreba Milan Bandić koji je kazao da je za nesreću dovoljna stotinka sekunde, a da povratka nema.

– Drage učenice i dragi učenici, vi ste naša budućnost i vaša nam je sigurnost na prvome mjestu. Grad će učiniti sve da vam olakša obrazovanje i što uspješniju budućnost, na klupama vas već čekaju udžbenici, a na vama je da budete marljivi i ustrajni – kazao je Bandić. Roditeljima je poručio da mu je poznat osjećaj kada dijete kreće prvi dan u školu no da jedan od važnijih savjeta bude upravo onaj koji se tiče sigurnosti djece u prometu.

bandicVozače je upozorio da ne žure u prometu i daju prednost djeci.

– Opreza za volanom nikad nije dosta, a posebno sada kada nam se na gradskim prometnicama pridružuje 8123 prvašića. Njihova sigurnost i njihov život neka nam svima bude na prvome mjestu, ne samo prvi dan škole, nego i inače – kazao je Banduć.

Predsjednik povjerenstva za urbanu sigurnost Grada Zagreba Alen Ostojić  kazao je pak da bi trebalo osmislit sigurne putanje od škole do kuće, da se ustraje na zoni ograničenja 50 km/h pored škola i da se uvede praksa pratnje odraslih osoba najmlađoj djeci i da to budu bake, djedovi…

– Svakodnevni jutarnji promet polaskom djece u školu porasti će do 20 posto, odnosno, djeca će se naći u prometu zajedno s 400.000 automobila, 40.000 teretnih vozila, gotovo 25.000 mopeda i motocikla i 1.044 autobusa, kojima će upravljati 600.000 vozača pa pozivamo sve građane da pojačaju osjećaj osobne odgovornosti i sudjelovanje u prometu prilagode novonastalom stanju – kazao je Ostojić.

Izvor fotografije: pawpaw67

Komentirajte

Ova stranica koristi Akismet za smanjenje neželjene pošte. Saznajte kako se obrađuju podaci vaših komentara.