Zadaće nekoj djeci stvaraju odbojnost prema cijeloj školi
Zadaće – ima li ih previše? Neki će reći da. Drugi da smo ih mi imali isto toliko, pa smo preživjeli. Treći će se pak požaliti da je djeci gradivo loše objašnjeno na satu, pa nisu samostalna u rješavanju i prečesto traže pomoć roditelja.
Novi pak roditeljski trend najavljuje borbu protiv zadaća! jesmo li na putu da nešto promijenimo ili se nazire propast školskog sustava jer zadaća postoji valjda otkad i sama škola.
O kakvom se trendu radi? Trend propituje je li školska zadaća nešto što je obavezno ili opcionalno? Roditelji pak preko TikToka dijele svoja “mučna iskustva” opisujući kako zadaće kod djece stvaraju puno stresa, bude i suza, nervoze, izgubljenog vremena.
Jedna mama je tako odlučila da zadaća nije vrijedna emocionalnog stresa koji je njenom djetetu prouzročen već na samom početku školske godine (znamo da je negdje ona već započela) te je odlučila javiti razrednici da njeno dijete ove godine neće sudjelovati u pisanju istih.
Mame se općenito žale kako je zadaća previše te djeca zbog njih gube interes za školu, bezvoljna su, a kada vide hrpu stranica koje moraju ispuniti tog dana, postaju anksiozna, rastresena, živčana te na kraju svadljiva i plačljiva.
Jedna mama je čak rekla da se gotovo osjeća krivom kada dijete ostavlja svaki dan pred školom jer ga ostavlja u sustavu koji je sasvim krivo posložen i uči djecu svemu suprotnom od onoga što ona želi. Odnosno, umjesto da ih uči da rade da bi od toga mogli živjeti, ona ih uči da žive da bi radili.
-To je kao da vi radite osam ili 10 sati na poslu za svoju plaću. niste stigli završiti što si je šef zamislio? Nema problema, ponesite posao kući i odradite ga u svoje slobodno vrijeme. To djeci radi škola. Krade ono malo njihova slobodnog vremena – napisala je jedna mama.
Jesu li zadaće nužda, nužno zlo ili na kraju – samo zlo?
Mama je naišla na pomiješane komentare na svoj post.
-Razumijem što hoćeš reći. ali s druge strane pola naše populacije ima razinu čitanja kao mala djeca – glasio je jedan komentar.
-Mislim da trebate motivirati dijete za pisanje zadaće. Pretvorite to u igru, utrku do cilja, koristite afirmacijske izjave, zabavne olovke, šarene papire – glasio je drugi komentar.
-Vjerujem da bi od pisanja zadaća bilo bolje kvalitetno provesti vrijeme s djetetom, raditi nešto s njim, vježbati čitanje ili se baviti matematičkim problemima, ovisno o tome što djetetu lošije ide. Nije sve u zadaći – istaknula je jedna mama.
U nekim je privatnim školama mogućnost pisanja zadaće već postala opcionalna, no nisu svi iste sreće.
Kada bi se ovaj trend proširio i kada bi svatko tko želi iskoristio ovo pravo, teško da bi itko odabrao pisati zadaću. No, nedostatak zadaće očito nije uništio finske škole u kojima đaci imaju jako malo zadaće ili je nemaju uopće, jednako kao ni ispite.
Biti ili ne biti što se zadaće tiče nije još nikakvo pitanje u hrvatskom školstvu koje njeguje stare navike, no možda ga netko, s obzirom na količinu, ipak ubrzo i postavi.
foto: Freepik