Novosti i događanja

Mali Zagrepčani od rođenja do 15. godine života imaju besplatan upis u knjižnice

Besplatan upis do sada je već iskoristilo oko devet tisuća djece od 13 službeno registrriranih


Edukativni projekt Grada Zagreba i Knjižnica grada Zagreba pod nazivom Ja čitam predstavljen je u Knjižnici Augusta Cesarca. Zahvaljujući projektu, djeca do 15. godine starosti imaju pravo na besplatan upis u knjižnice što za cilj ima popularizaciju čitanja.

Ovaj je projekt, uz besplatne školske udžbenike, dio strategije jačanja ljubavi i znatiželje prema knjizi i učenju, naglasio je gradonačelnik Grada Zagreba Milan Bandić rekavši kako se radi na tome da se što više predškolske i školske djece zainteresira za knjižnice, čiji sadržaj treba biti dostupan svima.

Ravnateljica Knjižnica grada Zagreba Davorka Bastić istaknula je da se od Nove godine, kad je započelo provođenje projekta Ja čitam, u Knjižnice učlanilo 13.000 djece, od čega je oko 4.000 obnova članstva, dok su ostali novoupisani. Interes je da izgradimo djecu čitače, koji će činiti društvo znanja, zaključila je ravnateljica zahvalivši gradonačelniku i Gradu Zagrebu što je donesena odluka da djeca od rođenja do 15. godine života imaju besplatan upis u knjižnice.

Projekt Ja čitam usmjeren je razvijanju navike čitanja kod djece, što pozitivno utječe na njihov emocionalni razvoj, potiče maštu i kreativnosti, poboljšava pažnju i jača samopouzdanje. Projekt je također usmjeren i prema odraslima, kako bi svojim primjerom pokazali djeci kako – živjeti s knjigom.

Inicijativu su, između ostalih, podržali i glumci Ana Vilenica te Ivica Pucar, koji su, u društvu gradonačelnika, pročitali nekoliko priča djeci, članovima knjižnice i polaznicima programa Male igraonice, te učenicima prvih razreda Osnovne škole Matka Laginje.

Mrežu Knjižnica grada Zagreba čine 42 knjižnice, u kojima se nalazi 39 Odjela za djecu i mlade, a samo protekle godine održano je čak 23.000 različitih akcija na tim odjelima. Na akcije se, kao i ovaj put, odazvao velik broj djece, roditelja te pedagoških i prosvjetnih radnika, što potvrđuje odličnu suradnju korisnika i KGZ-a.

Foto: ThomasLife

Komentirajte

Ova stranica koristi Akismet za smanjenje neželjene pošte. Saznajte kako se obrađuju podaci vaših komentara.