Novosti i događanja

Roditelji misle da su za sve češću odgodu škole krivi mobiteli i – roditelji

Istraživanja pokazuju da sve više djece u Hrvatskoj dobiva odgodu za upis u prvi razred osnovne škole. Protekle školske godine dobilo ju je 4042 djece, a u nekim županijama pali su i rekordi. U Zagrebu je tako najveći broj “odgođenih”, njih 900.

odgodu

Odgodu je prošle godine dobilo preko 4000 djece

-Roditelji misle samo na sebe i nemaju volje za za rad s djetetom do 6. godine. Dijete, evo mobitel da mama može popiti kavu – napisao je jedan čitatelj portala Telegram koji je pokrenuo temu kako sve više djece u Hrvatskoj dobiva odgodu za polazak u prvi razred osnovne škole.

-Djeca su potpuno hipnotizirana mobitelom i igricama. Nemaju interesa niti koncentracije za ništa – dometnula je još jedna čitateljica.

Slični komentari slijedili su ove, a jedna je gospođa još podijelila činjenicu da u parku više ne viđa djecu kao nekada jer svi slobodno vrijeme očito provode na tabletima i sličnim gadgetima. Gospođa je još dodala kako se djeca danas ne znaju kvalitetno igrati te kako im mozak odumire.

Istraživanja pokazuju da sve više djece u Hrvatskoj dobiva odgodu za upis u prvi razred osnovne škole. Protekle školske godine dobilo ju je 4042 djece, a u nekim županijama pali su i rekordi. U Zagrebu je tako najveći broj “odgođenih”, njih 900.

Odgodu upisa predlaže stručno povjerenstvo škole ako utvrdi da dijete nije postiglo stupanj zrelosti koji mu je potreban za praćenje i izvršenje školskih obveza. Odgoda se pak može dobiti samo za jednu godinu.

Kao razlog za odgodu ponajviše se navodi psihofizička nezrelost, a velik broj je i onih upisanih po prilagođenom i individualiziranom programu.

Rijetki su na društvenim mrežama komentirali da je to u redu. Kako nema ničeg lošeg u “produljenom djetinjstvu” te kako su i starije generacije nešto kasnije polazile u školu i nitko nije ništa propustio. No, moglo bi se reći da je zabrinjavajući broj komentara u kojima roditelji napadaju druge roditelj da im se ne da odgajati djecu, da su ona zaostala, opčinjena mobitelima, nezrela, nespretna i slično.

Kada se pogleda broj komentara onih koji smatraju kako drugi loše odgajaju djecu, čovjek ne može da se ne zapita, tko su onda ti ljudi? Jer na društvenim mrežama svi su uspjeli detektirati problem i nisu odgovorni.

Našlo se ipak i onih koji su odlučili uprijeti prst u čitav sustav. A taj sustav je takav da roditeljima ne ostavlja dovoljno vremena za bavljenje djecom. Roditelji rade dulje, rade u smjenama, rade vikendima. Čitateljica smatra da uz takvo radno vrijeme, kada se kući dođe iscrpljen u 18 sati, nitko nema volju baciti se na odgojne mjere.

I za kraj, puno je onih koji smatraju da su djeca danas jednostavno zaostala za nekadašnjom djecom.

-Kako očekivati da budu zreli za školu kad nose pelene do treće godine. Roditelji ne razgovaraju s njima jer nemaju vremena. Djeci se u vrtićima i kod kuće organizira igra. Mi smo morali sami smisliti igru, naučiti voziti na velikom biciklu i sa tri godine već imali zadatke u kući – napisala je jedna čitateljica.

– Problem je u bolesnom društvu. Tko je nas pitao jesmo li spremni? 2 ruke, 2 noge, 2 oka što vide i 2 uha što čuju – prvi dan te dovedu u školu i ostave! Nitko nije dovozio/odvozio, masirao i češkao…Stopi se s okolinom i izbori za sebe! Danas su našli naziv za svaki i najmanji otklon od propisanih vrijednosti koje su definirane tko zna po čemu i za koga! Djeca ne trče da ne ogrebu dragocjena koljena, ne penju se na drvo da ih mrav ne ujede, Ne znaju pravo ni hodati…sve izvanprosječno inteligentno lupaju po daljinskom i mobitelu…itd…itd….I na kraju nisu spremni ustati ujutro i obuti se, odmah mucaju! – zaključila je još jedna komentatorica.

foto: Freepik

Komentirajte

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.